Amerikai kongresszusi képviselők és szenátorok egy csoportja megvonná Egyiptomtól a külföldi segélyeket, hogy ezzel is mielőbbi távozásra sürgesse Mubarak elnököt. Patrick Leahy, a szenátus külföldi segélyeket felügyelő bizottságának elnöke azt mondta, hogy minden (az előző évben 1,5 milliárd dollár értékű) segélyt felfüggesztenének, ha Mubarak nem mond le azonnal, és ad helyet egy átmeneti kormánynak. (Guardian)
Ez várható volt. Az amerikaiak sem tudnak kibújni a bőrükből. Ha valami nem tetszik nekik, akkor mindent bevetnek. A "nemes" cél szentesíti az eszközt. A jelenlegi világi politika egyik fő jellemzőjével találkozunk itt.
Milyen egyszerű is eredményt elérni zsarolással. Erősebb kutya b.... Ez a sötét oldal, a könnyebbik út, és a látszólagos siker tompa csillogása.
Mert mi is történik itt valójában? Zsarolással a másik felet védekezésre ösztökélem, és az ellenállásra. Az álláspontok bemerevednek, az önigazolási reakciók beindulnak. A felek viszonya, kapcsolata mesterséges, manipulatív lesz. Sakkjátszma kezdődik, patika mérlegen porciózzák kinek mikor mennyi jár. Hihetetlen energiákat emészt fel mindennek a kiépítése, fenntartása. Egy teljes illúzióvilág tud fellépülni. Nagyjából az egész világ ebben a játszmában vergődik már évezredek óta, és nem tudja meghaladni az állatvilág szintjét. Pedig ki lehet lépni ebből egy szempillantás alatt, csak vissza kell venni az egóból, és a szívünkre hallgatni.
Ebben az esetben a kedves kongresszusi képviselők tehették volna azt is, hogy azért lobbiznak, hogy Egyiptom még több segélyt kapjon, ha Mubarak távozik. (A segítség megnyilvánulhat természetesen másként is. Az újjáépítésben, rendrakásban is lehet például segíteni.) Ekkor kifejezték volna saját álláspontjukat, de nem valami ellen, hanem valamiért. Nagy különbség. A kapcsolódás, a helyzet megoldása felé tettek volna egy lépést. Mubaraknak könnyebb lenne arcvesztés nélkül távoznia, ha azzal még konkrétan segít is népének. Az a kisebbik probléma lenne, hogy amerika megint a megmentő szerepében tetszelegne, és a háttérben pedig alkudozna ellenszolgáltatásokért. Na mindegy, jelen állapotban még nehéz teljeskörű előrelépést elérni annyira elfajultak, embertelenek az állapotok. De tenni mindig lehet valami előremutatót.
Korsch Péter